WELCOME TO

• FC DUTCHMEN FUTSAL •

ENDORSED BY FIFA

FC DUTCHMEN FUTSAL

INDOOR SKILLS

 

FUTSAL

 

Futsal is the only form of indoor soccer endorsed by FIFA.

 

FC Dutchmen Academy is excited about this training program for our academy age players U10 – U12. Beginning in November, our academy players will add Monday night futsal training to their program. This training will allow our coaches to work with the academy players and to insure the club is developing a consistency in training with all of our younger teams. The program will consist of monthly training sessions, which will take place in a local school gym, using futsal balls, and focusing on individual skills and small side games. This additional training has been added to our Academy Program at no cost to our families.

FUTSAL SITES & GAME TIMES

 


Mont Pleasant Middle School

Week 1 Jan 6, 2019

 

Field 1 | 9:00 AM | OESJ Varsity Girls vs Mohonasen Varsity Girls

Field 2 | 9:00 AM | Regn White 14g vs B Spa Attack White 14g

 

Field 1 | 10:00 AM | NYE 2010 Blue 9b vs Greenville Revolution 10s

Field 2 | 10:00 AM | Red Stars Black 13g vs B Spa Attack Purple 14g

 

Field 1 | 11:00 AM| NYE 2010 White 9b vs Saints FC White U9 boys

Field 2 | 11:00 AM | Nisky Nightmare 14g vs Red Stars White 13g

 

Field 1 | 12:00 PM | Stom White 16g vs Fifty FC 16g Black

Field 2 | 12:00 PM | Nisky Goal Diggers 13g vs Greenville Courage 14g

 

Field 1 | 1:00 PM | CP Evolution 16g Black vs Ftifty FC 16g Maroon

Field 2 | 4:00 PM | Mohawk United 16g vs Storm Black 16g

 

Field 1 | 2:00 PM | CP Evolution 16g Gold vs Reign Black 14g

Field 2 | 2:00 PM | Albany 14b vs Blizzards White 14b

 

Field 1 | 3:00 PM | Clifton Park 18 girls vs Schenectady Girls Varsity

Field 2 | 3:00 PM | Greenville RB Black 14b vs Timbers Black 13b

 

Field 1 | 4:00 PM | Timbers Black 13b vs Greenville RB White 14b

Field 2 | 4:00 PM | Albany 10g vs Courage 9g

 

 

Schenectady High School

Week 1 Jan 6, 2019

 

Field 1 | 9:00 AM | Hammers 18b vs Glory White 17b

Field 2 | 9:00 AM | Impact White 16b vs Battery Black 15b

Field 3 | 9:00 AM | SHS Varsity Boys vs Nisky Varisty Boys

 

Field 1 | 10:00 AM | Armada Black 17b vs Glory Black 17b

Field 2 | 10:00 AM | Armada White 17b vs Battery White 15b

Field 3 | 10:00 AM | Impact Black 16b vs Nisky JV Boys

 

Field 1 | 11:00 AM | Empire City 16 b vs Greenville 16b

Field 2 | 11:00 AM | Sounders White 16b vs Rowdies Black 14b

Field 3 | 11:00 AM | AM Greenville Crew 10b vs Bethlehem Ajax 10b

 

Field 1 | 12:00 PM | Empire City 16 b vs Sounders Black 16b

Field 2 | 12:00 PM | Timbers White 13b vs Rowdies White 14b

Field 3 | 12:00 PM | Revolution Red 9b vs Bethlehem Bayern 10b

 

Field 1 | 1:00 PM | Albany 12g vs Breakers Red 11g

Field 2 | 1:00 PM | Greenville 12g vs Freedom Red 10g

Field 3 | 1:00 PM | Celtic Red 12b vs Bethlehem 08 White 11b

 

Field 1 | 2:00 PM | Greenville 12g vs Breakers Red 11g

Field 2 | 2:00 PM | Celtic Grey 12b vs Greenville Galaxy 12b

Field 3 | 2:00 PM | Rangers Red 11b vs Bethlehem 08 Orange 11b

 

Field 1 | 3:00 PM | Saints FC 10g vs Freedom Grey 10g

Field 2 | 3:00 PM | Greenville Dynamo 12b vs Union Red 12b

Field 3 | 3:00 PM | Rangers Grey 11b vs Bethlehem AC Milan 12b

 

Field 1 | 4:00 PM | Roughnecks 10b vs Saints FC Green U10 boys

Field 1 | 4:00 PM | Colonie 12b vs Union Grey 12b